همه چیز درباره قفسه بندی پیچ و مهره ای

همه چیز درباره قفسه بندی پیچ و مهره ای

امروز در هر محیطی که انسان در آن فعالیت دارد لوازم و اشیای وجود دارند که از آنها به طور دائمی استفاده نمی‌شود؛ ولی چندان نیز بی استفاده نیستند که به توان آنها را دور انداخت. بنابراین این مواد و لوازم باید در جایی مناسب قرار و در دسترس قرار بگیرند تا در مواقع لازم بتوان به سرعت به آن ها دست یافت و مورد استفاده قرار داد.

حال اگر تعداد این لوازم بیش از یک عدد باشد که معمولاً هم همین طور است باید مکانی مناسب برای آنها تعبیه کرد. این مکان می تواند در خانه ها، انبارها یا مغازه ها باشد. حال اگر بخواهیم از یک مساحت معین بیشترین استفاده را برای ذخیره مواد ببریم باید تا جای ممکن تمام محیط انبار را به شکل طبقه بندی ایجاد کنیم تا  وسیله ها روی آن چیده شوند. در زمان های گذشته از چوب و طاقچه های سنتی به این منظور استفاده می کردند اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی قفسه بندی های فلزی ساخته و روانه بازار شدند.


این نوع قفسه ها به دلیل سادگی و تنوع و فراوانی که دارند بعد از گذشت سال ها هنوز هم مورد استفاده مردم در مکان های مختلف قرار می گیرند. ساختمان قفسه های پیچ و مهره ای به قدری ساده هستند که تقریبا همه افراد به راحتی و در کوتاه ترین زمان می‌توانند آنها را به شکل دلخواه خود مونتاژ و نصب کنند. ساختمان این قفسه ها از نبشی سوراخ دار یا همان نقشه مشبک و کفی ساخته می شود که این موارد به وسیله پیچ و مهره به همدیگر متصل می‌شوند.

کفی ها به صورت مربع یا مستطیل شکل ساخته می شوند. برای ساخت یک قفسه در هر گوشه کفی یک نبشی را به صورت عمودی قرار می دهیم به طوری که سوراخ موجود در لبه گوشه نبشی در کنار یکی از سوراخ های موجود بر روی قفسه قرار بگیرد در این صورت یک پیچ را از داخل این سوراخ ها رد کرده و مهره را بر سر آن می‌بندیم و با تکرار این عمل در هر چهار گوشه کفی پایه های آن را ایجاد می نماییم. حال اگر طول این نبشی ها از ارتفاع طبقه ایجاد شده زیادتر باشد می توانید با اضافه کردن کفی های دیگر در ادامه آن طبقات دیگری را نیز بسازیم و به این ترتیب ساخت طبقات را تا جای لازم ادامه دهیم.

در ابتدا قفسه بندی های پیچ و مهره ای فقط در در طرح ها ، رنگ های ساده و ثابتی تولید می‌شد ولی با گذشت زمان و نیاز بیشتر بازار به تنوع در شکل و ابعاد این قفسه ها سازندگان آنها سعی کردند قفسه هایی در ابعاد و شکل ها و رنگ های گوناگون تولید کنند به گونه ای که امروزه تقریباً تمامی رنگ های این قفسه ها را می توان از بازار تهیه کرد. رنگ های طوسی و زرد زمانی بیشترین استفاده را در بین مصرف کنندگان داشتند ولی امروزه از رنگ های نارنجی ، صورتی و سفید این قفسه ها نیز استفاده می شود. معمولاً در مکان هایی که قدمت زیادی دارند مانند لوازم یدکی های قدیمی یا کتابخانه ها از رنگ طوسی این قفسه ها استفاده می شود ولی در سوپرمارکت ها و مکان هایی که قفسه ها مستقیماً جلوی دید مشتری قرار دارند رنگ های روشن و شاد این قفسه ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

این قفسه بندی مشبک به دلیل داشتن سوراخ های متعدد بر روی پایه های خود قابلیت نصب انواع لوازم تزیینی و نورپردازی را نیز بر روی خود داراست و از این رو مصرف کنندگان می توانند هم از قیمت پایین و به صرفه این محصولات برای ایجاد قفسه بندی در محیط خود استفاده کنند و هم آن را تبدیل به یک در قفسه شیک و با کلاس نمایند.

ابعاد قفسه بندی پیچ و مهره ای فروشگاهی


قفسه بندی پیچ و مهره ای را می توان تا ارتفاع 9 متر ساخت و بالا برد. همچنین دهانه این قفسه به صورت استاندارد 65 سانتی متر است. ابعاد قفسه بندی پیچ و مهره ای نیز در سایز 20، 25، 30، 35، 40، 46، 50، 60 سانتیمتر موجود می باشد.

همچنین می توان با در کنار هم قرار دادن این قفسه ها در ارتفاع مساوی عمق یا همان عرض آن را افزایش داد که البته تعداد پایه ها نیز در این حالت دو برابر می شود.
در هنگام انتخاب و خرید قفسه بندی پیچ و مهره ای باید وزن و اندازه اجسامی که قرار است روی آن چیده شود را در نظر داشت.